This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.

HJC RPHA91 Liner - black
Prices incl. VAT plus shipping costs
- Article: 111972
- Best customer reviews
- We ship the same day until 2.30 pm
- Worldwide Shipping
- Refunds within 24 hours
Buy from us!
Accessories for HJC RPHA91 motorcycle helmets
HJC RPHA91 - ‘Liner’ - black
Features:
- Available in different sizes
- Suitable for the HJC RPHA91 flip-up helmet
Model: HJC RPHA91 Liner
The HJC RPHA91 inner lining is available for all helmet sizes in at least two versions (see size information). The inner linings with the abbreviation A/S are not available as original equipment, but are only offered as accessories for retrofitting.
| Material: | Polyester |
| Colour: | Black |
| Made in: | South Korea |
| Helmet Size | Liner |
| XS | 15 mm |
| S | 9 mm |
| M | 12 mm |
| L | 9 mm |
| XL | 9 mm |
| XXL | 7 mm |
| A/S (XS) | 18 mm |
| A/S (S) | 7 mm |
| A/S (XS/S) | 12 mm |
| A/S (M) | 9 mm |
| A/S (M) | 15 mm |
| A/S (L) | 7 mm |
| A/S (L) | 12 mm |
| A/S (XL) | 12 mm |
The inner linings with the abbreviation A/S are not available as original equipment. They are only available as accessories for retrofitting.
Supplier:
HJC Helmets
1002 Yangjae-daero
Songpa District, Seoul
Südkorea
Telefon: +82 1533-4469
www.hjchelmets.com
Responsible Person:
HJC EUROPE S.A.R.L
1 rue Benjamin Silliman Jr
67116 REICHSTETT
Frankreich
Telefon: +49 2131/52356-11
www.hjc-europe.com