Cookie preferences
This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
Configure | |
Configuration
Technically required
These cookies are necessary for the basic functions of the shop.
Allow all cookies
CSRF token
Cookie preferences
Currency change
Customer recognition
Customer-specific caching
Decline all cookies
Individual prices
Matches with only "plugin-mag"
PayPal payments
Selected shop
Session
Comfort functions
These cookies are used to make the shopping experience even more appealing, for example for the recognition of the visitor.
Note
Statistics & Tracking
Affiliate program
Google Ads
Google Analytics
Google Tag Manager
Meta Pixel
Microsoft Ads
Pinterest Ads
TikTok Ads
Track device being used
Save preferences | |
SHOEI J.O2 Cross Logo2 TC-6 - ECE
- Article: 111594.3
- Best customer reviews
- We ship the same day until 2.30 pm
- Worldwide Shipping
- Refunds within 24 hours
Buy from us!
SHOEI open-face helmet with internal visor SHOEI J.O2 - “Cross Logo2 TC-6” - ECE... more
SHOEI open-face helmet with internal visor
SHOEI J.O2 - “Cross Logo2 TC-6” - ECE
- Material:
- AIM shell: mix of glass fibres and organic fibres
- Polystyrene core with graduated cushioning zones
- Polyurethane padding, removable and washable
- Synthetic leather applications
- 4 helmet shell sizes (XS-S | M | L | XL-XXL)
- Clear visor adjustable to 3 positions
- Integrated ventilation system
- Goggle loop made of imitation leather
- Press studs in the forehead area (for peaks or bubble visors)
- Chin strap with double-D fastener
- Model: J.O2 Cross Logo2 TC-6
The SHOEI J.O2 is the evolution of the classic SHOEI J.O open-face helmet. The new helmet with integrated visor continues the timeless design of its predecessor and fulfils current safety regulations.
| Helmet Type: | Open Face Helmet |
| Material: | AIM |
| Colour: | Black, White, Multicolored |
| Compliance: | ECE 06 |
| Closure: | Double-D |
| Weight: | 950-1100 ±50gr |
| Made in: | Japan |
Related links to "SHOEI J.O2 Cross Logo2 TC-6 - ECE"
Available downloads:
Größenangaben zu Artikel "SHOEI J.O2 Cross Logo2 TC-6 - ECE" more
Sizechart "SHOEI J.O2 Cross Logo2 TC-6 - ECE"
| Size | Head Circumference |
| XXS | 51 - 52 cm |
| XS | 53 - 54 cm |
| S | 55 - 56 cm |
| M | 57 - 58 cm |
| L | 59 - 60 cm |
| XL | 61 - 62 cm |
| XXL | 63 - 64cm |
Reviews 0
Read, write and discuss reviews... more
Customer evaluation for "SHOEI J.O2 Cross Logo2 TC-6 - ECE"
Write an evaluation
Reviews will be activated after verification.
Frequently asked question on "SHOEI J.O2 Cross Logo2 TC-6 - ECE"
New question for this article ... New question for this article ...
Information in accordance with the legal requirements for ... more
Legal information
Supplier:
SHOEI JAPAN CO. LTD
2-19-28-5F Showa-cho, Abeno-ku
Osaka 545-0011
Japan
Telefon: +81-6-6627-1611
www.shoeijapan.co.jp
Responsible Person:
SHOEI Distribution GmbH
Elisabeth-Selbert-Str. 13
40764 Langenfeld
Deutschland
Telefon: +49 (0)2173 39975-0
www.shoei-europe.com
NEW
-10 %
-10 %
-30 %
-50 %
-50 %
-50 %


