This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.

SIMPSON M30 Solid Black Metal - ECE
- Article: 112149.3
- Best customer reviews
- We ship the same day until 2.30 pm
- Worldwide Shipping
- Refunds within 24 hours
Buy from us!
SIMPSON full-face helmet in original 1970s design
SIMPSON M30 – ‘Solid Black Metal’ – ECE
Material:
- Outer Shell: Tri-composite of carbon, kevlar and fiberglass
- Inner Lining: Polyester
Features:
- 3 shell sizes (XS–M / L–XL / XXL)
- Hypoallergenic inner padding, removable and washable
- Scratch-resistant visor
- Pinlock® 120 XLT Max Vision lens included
- Pre-installed pockets for communication systems
- Double-D ring closure
Model: SIMPSON Helmet M30 Solid Black Metal
The classic SIMPSON M30 with European certification: The aggressive 1970s silhouette remains fully intact. The distinctive chin bar and narrow eye port continue to provide that classic Bandit look. With the new ECE 22.06 certification, the helmet meets the strictest testing criteria regarding shock absorption, penetration resistance, and rotational forces.
| Helmet Type: | Full Face Helmet |
| Material: | Fibreglass |
| Colour: | Black |
| Compliance: | ECE 06 |
| Closure: | Double-D |
| Weight: | 1320-1340 ±50g |
| Made in: | China |
| Size | |
| XS | 52-54 cm |
| S | 54-56 cm |
| M | 56-58 cm |
| L | 58-60 cm |
| XL | 60-62 cm |
| XXL | 62-64 cm |
Supplier:
Holley Performance Products Inc.
442 Century St
Bowling Green, KY 42101
USA
Telefon: +1-800-638-0032
www.holley.com/
Responsible Person:
Simpson Europe
Kravattvagen 6
90440 Roback
Schweden
Telefon: +46 90134700
www.simpson-europe.com