This website uses cookies, which are necessary for the technical operation of the website and are always set. Other cookies, which increase the comfort when using this website, are used for direct advertising or to facilitate interaction with other websites and social networks, are only set with your consent.
SIMPSON Venom Logo ST Black - ECE
- Article: 112148
- Best customer reviews
- We ship the same day until 2.30 pm
- Worldwide Shipping
- Refunds within 24 hours
Buy from us!
SIMPSON full-face helmet with streetfighter look
SIMPSON Venom - ‘Logo ST Black’ - ECE
Material:
- Outer shell: tri-composite made of carbon, kevlar and fibreglass
- Inner lining: polyester
Features:
- 3 helmet shell sizes (XS-M / L-XL / XXL)
- Removable and washable inner padding
- Scratch-resistant visor
- Visor prepared for Pinlock®
- Visor lock to prevent unexpected opening while riding
- Internal sun visor
- Breath deflector and wind deflector included
- Ventilation system for optimal interior climate
- Air inlet on the chin, closable
- Prepared pockets for communication systems
Model: SIMPSON Helmet Venom Logo ST Black
The SIMPSON Venom is the perfect choice for naked bike, cruiser and streetfighter riders who are looking for a bad-ass look but don't want to compromise on comfort features such as a sun visor and good ventilation. Its design pays homage to the iconic SIMPSON helmets of the 1970s, but has been aerodynamically optimised for high speeds on a motorbike.
| Helmet Type: | Full Face Helmet |
| Material: | Fibreglass |
| Colour: | Black, Gold, Multicolored |
| Compliance: | ECE 06 |
| Closure: | Double-D |
| Weight: | 1375-1470 ±50gr |
| Made in: | China |
| Size | |
| XS | 52-54 cm |
| S | 54-56 cm |
| M | 56-58 cm |
| L | 58-60 cm |
| XL | 60-62 cm |
| XXL | 62-64 cm |
| XXXL | 64-66 cm |
Supplier:
Holley Performance Products Inc.
442 Century St
Bowling Green, KY 42101
USA
Telefon: +1-800-638-0032
www.holley.com/
Responsible Person:
Simpson Europe
Kravattvagen 6
90440 Roback
Schweden
Telefon: +46 90134700
www.simpson-europe.com





